Menu Zamknij

Rozwiązania Danfoss w zakresie dwutlenku węgla – Cold Rooms CO2

Kompletne rozwiązania dla instalacji na CO2

CO₂ jest stosowany na całym świecie w perspektywicznych i ekonomicznych urządzeniach chłodniczych. Niezawodny. Efektywny i przyjazny dla środowiska. Oto CO2.

Wybór czynnika chłodniczego ma bezpośredni wpływ na firmy i producentów urządzeń chłodniczych. Ponieważ przepisy stopniowo wycofują F-gazy, alternatywne czynniki chłodnicze nie stanowią już tylko opcji, ale stają się nieodzowne. Instalacje chłodnicze na CO₂ (R744) cechują się doskonałą efektywnością energetyczną, zapewniają bezpieczeństwo żywności i dają możliwość odzyskiwania ciepła bezpośrednio na potrzeby Twojej firmy.

Ponadto, CO₂ jest naturalnym czynnikiem chłodniczym, nietoksycznym i niepalnym, o zerowym potencjale zubażania warstwy ozonowej i współczynniku GWP wynoszącym zaledwie 1, co jest korzystne dla środowiska i redukuje ślad węglowy przedsiębiorstwa. Dzięki firmie Danfoss otrzymujesz wsparcie i wiedzę, które ułatwią przejście na CO₂. Od projektu po wdrożenie i eksploatację kompletnych układów chłodniczych z CO₂ – działamy na rzecz odpowiedzialnej i niezawodnej techniki chłodniczej.

Kompletne rozwiązania dla instalacji na CO2. Sprawdź, jak bezproblemowo znaleźć odpowiednie rozwiązanie do twojej aplikacji.

Dwutlenek węgla (CO₂) to naturalny rozwój

W miarę jak zmierzamy w kierunku bardziej przyjaznej dla środowiska przyszłości, wybór czynnika chłodniczego staje się ważnym czynnikiem dla planety. CO2 jako naturalny czynnik chłodzący, zapewnia zrównoważone i energooszczędne chłodzenie w różnego rodzaju aplikacjach, od magazynów po maszyny do lodu

Ze względu na swoje właściwości termodynamiczne, CO2 nie jest najlepszym czynnikiem chłodniczym ale posiada jednak kilka unikalnych właściwości termofizycznych:

·        Bardzo dobry współczynnik przejmowania ciepła

·       Jest stosunkowo niewrażliwy na straty ciśnienia

·         Bardzo niska lepkość

W praktyce systemy CO2 zapewniają bardzo wysoką wydajność, głównie ze względu na lepszą wymianę ciepła, bardzo niską moc pompowania w przypadku używania CO2 jako czynnika pośredniego, a w zimnym klimacie możliwość pracy przy bardzo niskim ciśnieniu skraplania w okresie zimowym.

Efektywność układów z CO2 zależy w większym stopniu od konkretnego zastosowania i klimatu niż w przypadku innych czynników chłodniczych. W przypadku wszystkich czynników chłodniczych obserwuje się spadek efektywności układu wraz ze wzrostem temperatury skraplania, a w przypadku CO2 spadek ten jest największy. Dobre właściwości termofizyczne CO2 mogą w pewnym stopniu zrekompensować tę wadę, ale istnieją pewne ograniczenia.

CO2 charakteryzuje się wysokim potencjałem energetycznym w wyższych temperaturach, a gdy ciepło to można odzyskać i wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej lub podobnych zastosowań, efektywność całego systemu znacząco wzrasta.

Zapoznaj się z infografiką na temat CO2, aby dowiedzieć się więcej na temat wszystkich korzyści.

infografika co2 czynnik naturalny

CO₂ w handlu żywnością

Chłodzenie z niskim potencjałem GWP dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla.

CO₂ szybko staje się preferowanym czynnikiem chłodniczym w handlu artykułami spożywczymi, a Danfoss jest pionierem w dziedzinie wdrażania rozwiązań wykorzystujących CO₂. Wraz z wprowadzeniem przepisów dotyczących czynników chłodniczych, takich jak poprawka z Kigali do Protokołu Montrealskiego (globalnie) i regulacje dotyczące F-gazów (w Europie), poszukiwanie alternatywnych rozwiązań nabiera jeszcze większego tempa. CO₂ jest obecnie uznawany za najbardziej perspektywiczny i efektywny spośród naturalnych czynników chłodniczych dla branży handlu żywnością.

Już od wielu lat Danfoss pozostaje pionierem technologii CO₂ zarówno dla układów nadkrytycznych, jak i podkrytycznych, a nasze doświadczenie pochodzi z tysięcy instalacji uruchomionych na całym świecie. Instalacje te dowiodły, że CO₂ może być stosowany w supermarketach, gdyż pozwala zbudować przyjazne dla środowiska i energooszczędne układy w sklepach każdego rodzaju.

Cechy i korzyści:

  • Jedno rozwiązanie dla wszystkich stref klimatycznych
  • Najniższy możliwy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP)
  • Inteligentne rozwiązania zapewniające wysoką efektywność układu
  • Sprawdzony w ponad 10 000 nadkrytycznych instalacji CO2 na całym świecie

Dlaczego więc warto wybrać CO₂ jako czynnik chłodniczy? CO2 sprawdza się obecnie w każdym klimacie, jako wysoce niezawodny i ekonomiczny.

CO₂ w chłodnictwie przemysłowym

Rozwiązania z zakresu stosowania CO2 w chłodnictwie przemysłowym.

Chłodnictwo przemysłowe to pierwszy obszar, w którym możemy zaobserwować udany powrót CO2. CO2 stosowany jest jako czynnik chłodniczy niskiego stopnia w instalacjach kaskadowych lub jako medium pośredniczące. Danfoss posiada ponad 15-letnie doświadczenie w opracowywaniu podzespołów dla podkrytycznych układów CO2 i oferuje pełen asortyment zaworów do tych zastosowań, w tym:

  • Zawory regulacyjne
  • Elementy armatury
  • Kompletne zawory blokowe
  • Filtry odwadniacze
  • Czujniki (temperatury, ciśnienia, poziomu, detektory gazu)

Firma Danfoss przeprowadziła wszystkie wymagane badania, aby zyskać pewność, że komponenty dopuszczone do użytku z CO2 są kompatybilne pod każdym względem. Specjaliści Danfoss z dziedziny chłodnictwa przemysłowego mogą pomóc w doborze odpowiednich komponentów do zastosowań CO2.

Opracowaliśmy szereg narzędzi ułatwiających projektowanie układów z CO2, takich jak oprogramowanie DIRcalc™, przewodniki po zastosowaniach oraz obszerny zestaw ulotek i instrukcji technicznych.

Dlaczego CO₂ stosowany jest w chłodnictwie przemysłowym?

Nietoksyczny i niepalny czynnik chłodniczy.

Wraz z np. amoniakiem, węglowodorami jak propan i butan oraz wodą, CO2 tworzy grupę tzw. „naturalnych” czynników chłodniczych. Amoniak to doskonały i wszechstronny czynnik do przemysłowych instalacji chłodniczych, jednak niekiedy jego wykorzystanie bywa ograniczone – dotyczy to np. obszarów, gdzie problemem jest toksyczność lub łatwopalność. W takich i wielu innych przypadkach unikalne właściwości CO2 sprawiają, że stanowi on atrakcyjną alternatywę. CO2 jest zarówno nietoksyczny, jak i niepalny. W miejscach, gdzie stosowanie amoniaku dozwolone jest tylko w ograniczonej ilości, doskonale sprawdzą się kaskadowe lub pośrednie układy z CO2.

Systemy kaskadowe CO2 są bardzo wydajne w zastosowaniach niskotemperaturowych, np. w zamrażaniu ryb. Dzięki CO2 ryby można zamrażać szybciej i do niższych temperatur, co poprawia ich jakość i zmniejsza zużycie energii w porównaniu z analogicznymi urządzeniami napełnionymi innymi czynnikami chłodniczymi.

CO2 doskonale sprawdza się jako medium pośredniczące. Efektywne zamrażanie z wykorzystaniem CO2 wymaga bardzo niskiej krotności cyrkulacji, dzięki czemu można zastosować mniejsze pompy oraz ograniczyć zużycie energii. Efektywność przejmowania ciepła CO2 jest prawie stała dla wszystkich temperatur, w których jest używany, co sprawia, że doskonale sprawdza się jako medium pośredniczące przeznaczone do zastosowań w niskich i średnich temperaturach (do 0°C).

 

Rozwój technologiczny, jaki nastąpił od 1920 r., usunął wiele z istniejących kiedyś ograniczeń, które utrudniały wykorzystanie CO2. Jednakże użytkownicy CO2 muszą być dobrze zorientowani w zakresie jego unikalnych właściwości oraz stosować niezbędne środki ostrożności pozwalające zapobiegać problemom w swoich systemach chłodniczych. Specjaliści Danfoss mogą pomóc w doborze odpowiednich komponentów, a materiały zamieszczone na tej stronie zostały opracowane na podstawie bogatego doświadczenia Danfoss w zakresie zastosowań CO2.

danfoss-pumped-co2-solutions-for-industrial-refrigeration

Podzespoły dla obiegów ciekłego CO₂

Danfoss przedstawia rozwiązanie umożliwiające stosowanie ciekłego CO2.

Inwestując już dziś w pośredni system chłodzenia z CO2, zabezpieczasz się przed stale rosnącymi cenami energii w ciągu najbliższych 10–15 lat!

Badania wykazały, że przeciętna instalacja z pośrednim obiegiem ciekłego CO2 nie jest droższa niż układ wykorzystujący wodny roztwór glikolu/solankę.

Dla doświadczonej firmy instalacyjnej wykonanie pośredniej instalacji chłodniczej o wydajności 500 kW dla chłodni składowej w oparciu o CO2 jako czynnik pośredniczący może być tańsze niż wykonanie podobnego układu na bazie glikolu. Przykłady wskazują, że wykonanie instalacji opartej na CO2 może przynieść oszczędności inwestycyjne na poziomie nawet do 12%.

Danfoss oferuje szeroką gamę zaworów i regulatorów zarówno dla amoniaku, jak i CO2 – do pośrednich układów chłodniczych i urządzeń kaskadowych – w tym wielokrotnie nagradzane elementy automatyki ICF i ICM, a także nowe, unikalne układy regulacji dla obiegów ciekłego CO2 obejmujące elektroniczne zawory rozprężne AKV.

Formularz

Wyślij zapytanie